Co to jest DNS?


DNS to skrót od Domain Name System. Dns oznacza system zawężania domeny. DNS jest używany do rozpoznawania adresów URL w Internecie na odpowiadające im adresy internetowe. Kiedy wpisujesz adres URL w przeglądarce, oprogramowanie wyszukuje adres IP tego adresu URL i wysyła żądanie do serwera obsługującego tę witrynę. Większość ludzi używa wbudowanego systemu DNS systemu operacyjnego komputera do wyszukiwania adresu IP i wysyłania żądań do serwerów internetowych. Jeśli jednak Twój system operacyjny ma problemy z DNS, możesz użyć zewnętrznej usługi do wyszukiwania adresów IP i wysyłania żądań do serwerów WWW.

DNS służy do wyszukiwania adresu IP. Twój komputer używa wbudowanego DNS do wyszukiwania adresu IP, gdy przechodzisz do witryny lub wysyłasz wiadomość e-mail z adresem URL w treści wiadomości. Przez większość czasu komputer bez problemów korzysta z wbudowanego DNS. Jeśli jednak twój system operacyjny ma problemy z wbudowanym DNS, możesz użyć innego urządzenia – routera – jako podstawowego DNS urządzenia, używając DDNS (Dynamic Domain Name System). DDNS umożliwia podłączenie wielu urządzeń — takich jak wszystkie komputery i smartfony — do tego samego urządzenia podstawowego, co wbudowany serwer DNS komputera. DNS jest kluczowym aspektem działania Internetu. Twój komputer musi wiedzieć, gdzie są hostowane witryny, aby mógł wysyłać tam żądania stron internetowych, które ładuje na własnym ekranie lub wysyła pocztą e-mail. Co więcej, jeśli wszystkie Twoje urządzenia nie wiedzą, jak poprawnie komunikować się z systemami nazw domen, cały Internet przestanie działać, ponieważ każde urządzenie zepsuje się z powodu błędnych ustawień DNS! Aby rozwiązać ten problem, specjaliści ds. komunikacji stworzyli zewnętrzne serwery DNS i skonfigurowali routery tak, aby można było ich używać zamiast lub oprócz wadliwego systemu wewnętrznego. Zewnętrzne serwery DNS chronią komputery przed awarią ich systemów wewnętrznych z powodu wadliwych systemów wewnętrznych, służąc jako kopie zapasowe dla tych systemów wewnętrznych, gdy nie mogą prawidłowo obsłużyć wyszukiwania adresów URL za pośrednictwem własnego wbudowanego systemu DNS.

Podsumowując, dowiedzieliśmy się, że DNS wyszukuje adresy IP używane na stronach internetowych i wysyła żądania za pośrednictwem protokołu HTTP na zewnętrzne serwery hostowane przez firmy hostingowe, takie jak Google czy Microsoft, za pośrednictwem protokołu HTTP poprzez nazwę hosta serwera (nazwę domeny). Żądanie HTTP jest wysyłane przy użyciu protokołu TCP/IP przez połączenia Ethernet lub Wi-Fi, w zależności od tego, czy urządzenie klienckie korzysta z mobilnej łączności szerokopasmowej, czy nie. Jak wcześniej wspomniano, większość ludzi korzysta z wbudowanego DNS systemu operacyjnego komputera; jeśli jednak ten system operacyjny ma problemy z własnym wbudowanym DNS, może zamiast tego użyć usługi zewnętrznej, takiej jak Google Public Dns lub OpenDNS Family Pack (OPFP), jako rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych dla wadliwego systemu wewnętrznego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *